Emekli minimum 1800 alacak

Türkiye Emekliler Derneği mevcutta yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranının yüzde 70’e yükseltilmesini talep etti. Eğer bu uygulama hayata geçirilirse en düşük emekli aylığı, bin 181 liradan bin 800 liraya yükselecek. Emekliler son yıllarda önemli kazanımlar elde ederken, yeni talepler de gündeme geliyor. TÜED gösterge sistemine geçilmesini ve mevcutta yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranının yüzde 70’e yükseltilmesini talep ediyor. HAYATA GEÇERSE 1800 LİRA OLACAK Bu talep hayata geçerse, en düşük emekli aylığı bin 800 liraya kadar yükselebilecek. Şu an en düşük emekli aylığı ek ödeme dahil bin 181 lira 87 kuruş.

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, derneğin başkanlar kurulu toplantısında şube başkanlarının emekli aylıklarındaki değer kaybını gündeme getirdiğini söyledi. Ergün, çözüm için şunları sıraladı:- TÜFE oranındaki yüzdelik zamlar yetersiz kaldığı için emekli aylıklarına seyyanen zam yapılmalı. Refahtan da pay verilmelidir.

Emekli aylıklarında norm ve standart birliğinin sağlanması için gösterge sistemine geçilmesi gerekiyor.Mevcutta yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranı 2 kat artırılarak yüzde 70 olarak belirlenmeli. Bu yapılırsa en düşük emekli aylığı bin 800 liraya kadar yükselir.

İNTİBAK YAPILMALI Kazım Ergün, emekli aylığı hesaplanırken karma sistem yerine tek bir sistem uygulanması gerektiğini vurgulayarak, “Karma sisteme göre bağlanan emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklerin giderilmesi için prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanlara eşit aylık ödenmesini sağlayacak intibak yapılsın” dedi.

One thought on “Emekli minimum 1800 alacak

 • 3 Mayıs 2020 at 15:49
  Permalink

  Olmasi gereken sistem PUAN sistemidir.Puanlar asgari ucret gostergesine gore ayarlanmakidir.Atiyorum bi tam asgari ucret 30 puan ise daha yukseknprim odeyende onun katlarina gore puan almalidir.
  Ha bu puanlar isciye agir isciyev fazla verilebilir..
  Millet emeklilikde puana gore ne alcagini kendi kolayca hesapliyabilir.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir