En çok o sipariş verdi

Yerli otomobile ilgi her geçen gün çığ gibi büyüyor. Sipariş veren verene. İlk siparişi veren cumhurbaşkanını, resmi kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşlar, spor kulüpleri, belediyeler takip etti. Henüz 27 Aralık tarihinde tanıtımı bizzat cumhurbaşkanı tarafından yapılan yerli otomobil kısa sürede sipariş bombardımanına tutuldu. Yıllık 175 bin üretim kapasitesi 30 bin garanti alım anlaşması olan yerli otomobilin siparişlere cevap veremeyeceği düşünülmeye başlandı.

Enteresan bir sipariş de CHP’ye ait iki büyük şehir belediyesinden geldi. İstanbul ve Ankara büyük şehir belediyeleri de bu kervana katıldılar. Bu davranışları kamuoyu tarafından takdirle karşılandı.

Ulaşan ilk sipariş miktarı 120’i aşmış durumda. Tanıtımın üzerinden sadece dört gün geçmesine rağmen 120 bin sipariş oldukça başarılı bir rakam. Bu da ülke içi meseleler ne olursa olsun söz konusu yerlilik ve millilikse halkın kenetlendiğinin bir işareti olarak görülüyor. Bizden de Allah dah muhkem yapsın demek düşer.

Birkaç özet bilgi verecek olursak Jandarma ve polislerimiz 50 bin, taksiciler 20 bin, DMO 30 bin, Malatyaspor 15, DAP Yapı 200 vs. Kamu kurum ve kuruluşlarını, tüzel kişilikle yönetilen yerel yönetimleri, sivil toplum kuruluşlarını, spor camialarını kalben kutluyoruz.Yerli otomobiller 2022’de yollarda olacak şekilde Bursa-Gemlik’te üretilecekler. Tamamı elektrikli ve yerli kaynaklarla üretilecek otomobillerin fiyatıysa cazip tutulacak. Kredi imkanı sağlanacak.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), yerli otoyu ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) dünya kamuoyuna tanıttı.TOGG’un LinkedIn hesabından paylaşılan bilgiye göre, TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, 7 Ocak’ta ABD’nin Las Vegas kentinde kapılarını açan Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) kapsamında düzenlenen “Let’s Co Create a New Era of Mobility” (Geleceğin Mobilite Çağını Birlikte Tasarlayalım) başlıklı panelde konuştu.

Karakaş, aralarında dünyanın önde gelen mobilite şirketlerinin temsilcilerinin bulunduğu bir dinleyici grubuna “Türkiyenin Otomobili”ni ve Türkiye otomotiv endüstrisinin mobilite ekosistemine nasıl dönüşeceğini anlattı.

Öte yandan, Türkiye’nin 60 yıllık otomobil özlemini gidermek ve milli otomotiv endüstrisinin dönüşümüne öncülük ederek Türkiye’nin ilk küresel mobilite markası olma amacıyla kurulan TOGG, pazara sunacağı otomobillerin teknik ve donanım özellikleriyle de ilklere ve enlere imza atacak.

TOGG, 2022 yılında C-SUV modeli pazara çıktığında, Avrupa’nın klasik olmayan doğuştan elektrikli ilk SUV üreticisi olacak. Türkiye’nin ilk doğuştan elektrikli, sıfır emisyonlu ve akıllı otomobili olarak üretilecek C-SUV modeli, bu ilklerin yanı sıra sınıfının en uzun aks mesafesi, en geniş iç hacmi, en iyi hızlanma performansı ve en düşük toplam sahip olma maliyeti gibi özellikleriyle de rakiplerinin önünde yer alacak.

One thought on “En çok o sipariş verdi

  • 11 Şubat 2020 at 14:06
    Permalink

    orijinal parca yedekperca servishimetleri uygun fiatpolitikası yerli amblemyetişmiş eleman da bu süre içinde hazırlanmalı yurt dışı bayilikve servis hizmetleri hazırlanmalı bu servislerde öncelik tc vatandaşı olma şartı aranmalı..vs..

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir