f35 için tek şart var

Türkiye’nin İdlib meselesi yüzünden Rusya ile arasının açılmasını fırsat bilen Birleşik Devletlerin Türkiye’de incirlik Üssüne 5 batarya p’atriot getirdiği açıklanmıştı bunun üzerine gözler f35’lere çevrildi Birleşik Devletler ise bir şartı Türkiye yerine getirirse f35 leri türkiye’ye vermeye hazır olduğunu açıkladı Birleşik devletler ağzındaki baklayı çıkardı f35’leri geri Türkiye’ye vermek için bize bir şart sundular

BİRLEŞİK DEVLETLER 1 ŞARTLA VERECEK Birleşik Devletler S’avunma Bakanı Mark Esper, S400 programından tamamen çıkıp S400’leri de ülke dışına çıkarırlarsa Türkiye’yi tekrar F35 programına almayı değerlendiririz dedi A’BD Genelkurmay Başkanı Orgeneral J’oseph D’unford ile S’avunma Bakanlığında (P’entagon) ortak basın toplantısı düzenledi.

BAKIN TÜRKİYE’DEN NE İSTEDİLER Türkiye S400’den geri adım atar ve S400’leri depoya kaldırırsa onları tekrar F35 programına dahil etmeyi değerlendirir misiniz?” sorusunu Esper, şöyle yanıtladı Türk mevkidaşımla özel açıklamalarımda açık oldum.

Bu ya S400 ya da F35’tir, ikisi bir arada veya biri garajda park edilmişken diğeri dışarıda şeklinde değil. Ya biri veya diğeri. Bu noktadayız. Talihsiz bir durum tabii ama dediğim gibi Türkiye uzun dönemli büyük bir ortak ve müttefiktir ve onların bizim dediğimiz yöne doğru geri döneceklerini ve N’ATO’nun yıllar önce mutabık kaldığı, Sovyet dönemi Rus ekipmanlarını ellerinden çıkarmakla başlayan anlaşma noktasına varacaklarını umuyordum. Ancak farklı bir yöne gidiyorlar gibi görünüyor.”

S400’LER ÜLKE DIŞINA ÇIKARILIRSA SORUN ÇÖZÜLÜR Türkiye’nin F35 programına tekrar kabulü konusundaki bir soruyu da yanıtlayan Esper, “Bunun için S400 programından tamamen çıkacaklar ve onları S400’leri ülkenin dışına çıkaracaklar. O zaman bunu değerlendirebiliriz” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*