Polisimizden ibretlik yaşam dersi

Hız tutkunu Salih 50 km hız limiti olan yerde yine limitin oldukça üzerinde bir hızla evinin yolunu tutmuştu. Trafik polisleri onun durdurup ceza yazmaktan bıkmış; Salih kural ihlallerinden vazgeçmemişti.Yine iş dönüşü yine kuralsızlığı kural edinmiş Salih evine doğru yol alıyordu. Trafik kontrol noktasına çekmesini söyledi polis. Ağır; ama kararlı adamlarla arabasına yanaştı polis.

YAKINI ÇIKINCA UTANDI Polislerin hemen hemen hepsini tanırdı. Ancak bu kez durduran polis onun utanmasına neden olacak kadar yakın birisiydi.

İçinden: “Eyvah Talip Polise yakalandım,” diyerek kendisini eleştirdi. Küçülüp gecenin karanlığından faydalanarak saklanmaya çalıştı. Cezadan çok cami cemaatinden yakın arkadaşına yakalanışını nasıl kotarabileceğini düşünür oldu.Talip elinde ceza tutanağı ve kalemle ön kapıya iyice yanaştı: “Hız limitini aştığının farkındasın değil mi?”

Salih: “Çok mu aştım? Son zamanlarda sürekli eve geç kalıyor, yemeğe yetişemiyorum. Bu akşam geç kalmayacağıma dair eşime söz verdim,” diyerek bir dizi yalanla kurtulacağını zannetti.Polis Talip: “Eve, çoluk çocuğuna sağlıklı gitmen daha önemli değil mi?” derken cebinden küçük not kâğıdı çıkarıp ceza tutanağının üzerine koyarak bir şeyler yazmaya başladı. Salih en yakın arkadaşının kendisine davranışı ve ceza yazmaya başlamasından sonra artık camiye bir müddet gitmemeye karar verdi.
Salih o kadar dalmıştı ki Polis Talip yarıya kadar indirilmiş ön camı tıklatmaz zorunda kaldı. Salih irkilip soluna döndü. Uzatılan kâğıdı aldı. Bir şey diyemedi. Polis Talip: “Merak etme, ceza yazmadım,” dedi. Salih içinden: “En azından cezadan yırttık,” diye düşündü. Polis gidince Salih iç aydınlatmayı açarak küçük harflerle yazılmış notu okudu. Kilitlendi. Bir süre yol alamadı. Dondu kaldı.

Çünkü notta: “Sevgili Salih, bir kızım vardı. Altı yaşındayken çok hızlı araba kullanan biri onu öldürüldü. Adam cezalandırıldı. Hapishaneden çıkınca kendi çocuklarına sarılıp öpüp onları tekrar koklayabildi. Ama ben… Unutmak için uykusuz geceler yaşıyoruz ailece. Ama hâlâ kızımızı düşünüyoruz. Lütfen benim için dua et ve dikkat et Salih, TEK BİR OĞLUM KALDI,” yazıyordu. Eve vardığından çocuklarına ve eşine sarılarak Talip Polis’in ne kadar haklı olduğunu düşündü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir