The times yazdı

İngiliz The Times gazetesi, Ankara’nın kendi güvenliği açısından Washington tarafından desteklense de ter*ör örgütünü güney sınırlarından uzaklaştırmak istediğini yazdı. Bölgede Amerikan askeri üsleri bulunduğu için operasyonun iki NATO müttefikini karşı karşıya getireceğinin belirtildiği yazıda, yoğun diplomasi sürecinin Ankara’nın planladığı harekatı şimdilik geciktirdiğini fakat bunun uzun sürmeyeceği ifade edildi. İngiliz Times gazetesi, Ankara’nın ter*ör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı olan DSG’nin, Washington tarafından desteklense de güney sınırlarından uzaklaştırmak istediğini belirtti.

HEM ABD HEM DE AVRUPA İÇİN TER*ÖR ÖRGÜTÜ LİSTESİNDE Türkiye’nin DSG’yi ter*ör örgütü olarak gördüğü ve sadece ÖSO’yu desteklediği belirtilen yazıda, ter*ör örgütü DSG’nin uzun yıllardır Türkiye’nin güvenliği için tehdit oluşturduğu hem ABD hem de Avrupa Birliği (AB) tarafından ter*ör örgütü listesine alındığı ifade edildi.

‘TÜRKİYE’NİN GİRMESİ UZUN SÜRMEYECEK’ Makalede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen Pazar günü DSG’yi Türkiye’nin güney sınırlarından uzaklaştırmak için Suriye’nin kuzeyinde operasyon yapılacağını duyurdu.

Bu durumda ciddi bir sorunun ortaya çıkacağı ve bölgede Amerikan askeri üsleri bulunduğu için operasyonun iki NATO müttefikini karşı karşıya getireceği kaydedilen yazıda, yoğun diplomasi sürecinin Ankara’nın planladığı harekatı şimdilik geciktirdiğini fakat bunun uzun sürmeyeceğine yer verildi.

Diplomatik kaynaklara atıfta bulunan İngiliz gazete, Erdoğan’ın ter*ör örgütü DSG’nin Türkiye sınırlarındaki varlığını ‘yok edilmesi gereken güvenlik tehdidi’ olarak gördüğünü yazdı.Makalenin devamında diyaloğu devem ettirmek isteyen Washington’un da bölgede birkaç kilometre derinliğinde ‘güvenli bölgeye’ razı geldiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir