türkiyeyi destekliyoruz

Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, iki ülkenin ilişkilerinin 70 yıldan eski olduğunu belirterek, ’Pakistan ve Türkiye birbirinin ikizidir desek de bu tanım ilişkilerimizin derinliğini ve birbirimize olan bağımızı anlatmak için yeterli değildir, iki ülke birbirinin aynası gibidir.’ dedi. Bu Sözleriyle Olası bir savaşta Türkiye’nin yanında yanında yer alacağı değerlendirmesi yapıldı…TÜRKİYE DÜŞMANLARINA GÖZDAĞI Cumhurbaşkanı Hüseyin, iki ülkenin ortak geçmişini yeni nesillere anlatmanın önemli olduğuna değinerek, Konya Mevlana Müzesi’ni ziyaretinde yaşadığı bir anıyı aktardı, “Genç bir adam beni işaret etti ve orada bulunanlara benim Türkiye’ye en zor zamanlarında yardım eden ülkenin cumhurbaşkanı olduğumu söyledi. Yeni neslin bu tarih bilinci ve ortak geçmişimize olan ilgisi beni çok etkiledi.” diye konuştu.

Türkiye ve Pakistan’ın kültür ve ortak tarih noktasında birbirine benzediğini belirten Hüseyin, “Pakistan ve Türkiye birbirinin ikizidir desek de bu tanım ilişkilerimizin derinliğini ve birbirimize olan bağımızı anlatmak için yeterli değildir, iki ülke birbirinin aynası gibidir.” ifadelerini kullandı.

İLİŞKİLERİMİZ 70 YILDAN ESKİ Türkiye’nin İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul ise iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 70. yılı olduğunu ancak iki ülke ilişkilerinin çok daha gerilere gittiğini anlattı. Yurdakul, “Çok bilinmese de alt kıtanın Müslümanları 1453’te Fatih Sultan Mehmet’e İstanbul’un fethi dolayısıyla tebrik mektubu yollamıştı. Bu mektup ilişkilerimizi neredeyse 600 yıl geriye götürüyor.” dedi.Kanuni Sultan Süleyman’ın Batılı istilacılara karşı bölgeye Osmanlı donanmasını yolladığını da söyleyen Yurdakul, Pakistan halkının da 20. yüzyılda Türkiye’ye en çok ihtiyacı olduğu anlarda yardım eden millet olduğunu söyledi.

Lahor Yunus Emre Enstitüsü Türk Kültür Merkezi Müdürü Prof. Dr. Halil Toker de yaptığı konuşmada, Türkiye – Pakistan ilişkilerinin alt kıtada hüküm süren Türk devletlerinden bugüne uzandığını belirterek “Türkiye ve Pakistan, iki kalp bir candır. Geçmişe baktığımızda iki ülkenin de birbirine en zor zamanlarda yardım ettiği görülüyor. Bu dostluk ve muhabbet sonsuza kadar devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

1 yorum

  1. Kurtulus savasinda Pakistanli bayanlarin kollarinda ve boyunlarindaki degerli takilarini yardim icin verdiklerini duyunca cok ama cok etkilenmistim. Atalarimizin su soyleyisinin dogrulugu bir kere daha anlasiliyor … “Sev seni seveni basi kel ise, sevme seni sevmeyeni Misir’a sultan ise”

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*