Türkiyeyi durdurun

ABD’li senatörler: S-400 satışını engellemek için ne yapıyorsunuz? ABD’li bir grup senatör, Rus S-400 füze savunma sistemlerinin Çin, Türkiye, Hindistan, Suudi Arabistan ve Katar’a satışıyla ilgili Trump yönetiminden ayrıntılı bilgi talep etti. Sputnik’in aktardığına göre Bob Menendez öncülüğündeki bir grup senatör, ABD Dışişleri Bakanlığı’na hitaben mektup yayınladı.

Mektupta, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan, Rusya’nın Çin, Türkiye, Hindistan, Suudi Arabistan ve Katar’a S-400 savunma sistemlerini satışının nihayete ermesine engel olmak için gösterilen diplomatik çabalarla ilgili bilgi istendi. Buna göre ABD’li senatörler, S-400 sistemlerinin yabancı ülkelere satışının yaptırım konusu olacağını ifade etti.

TÜRKİYE’DEN ‘SEVKIYATI HIZLANDIRALIM’ TALEBİ Geçen günlerde, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımının hızlandırılmasını talep ettiği basına yansımıştı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nun perşembe günü Moskova’da yaptıkları görüşmenin ardından S-400 sevkiyatıyla ilgili sürecin hızlandırılacağını açıklamışlardı.

PENTAGON YETKİLİSİ: TÜRKİYE YAPTIRIMLA KARŞILAŞABİLİR Bir süredir ABD’den, S-400’ler kosununda Türkiye’ye yönelik üstü açık ve kapalı tehditler yoğunlaşmıştı. En son Şubat ayının sonundan ABD Dışişleri Bakanlığı Pentagon yetkilileri, aralarında Türk gazetecilerin de yer aldığı bir grup basın mensubunu bakanlıkta ağırlayıp açıklamalarda bulunmuştu. Burada konuşan ABD hükümet yetkilisi, şu ifadeleri kullanmıştı:

“ABD, Türkiye’nin hava savunmasını güçlendirmek istemesini anlıyor. Ama muhtemel Rus S-400 sistemlerinin tedarikine yönelik endişelerimiz var. Bunu açık olarak dile getiriyoruz. Bu tedarikin NATO’nun birlikte çalışabilirliği üzerinde olumsuz etkileri olabilir ve Türkiye’yi ABD Kongresi’nde yeni kabul edilen kanun çerçevesinde yaptırımlarla karşı karşıya bırakabilir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*